آمادگی دانشگاه تهران برای راه اندازی رشته‌های مشترک با دانشگاه‌های برتر هند

رئیس دانشگاه تهران افزود: هدف از تشکیل شبکه همگرای نخبگانی امت واحده اسلامی این است که تلاش کنیم اختلافات را به حداقل برسانیم؛ چون آنچه مهم است بحث تحقق ارزش‌های اسلامی و حرکت زیر چتر قرآن کریم و سیره نظری و عملی رسول گرامی اسلام(ص) و ائمه معصومین علیهم‌السلام است.

دکتر مقیمی با اشاره به علاقمندی شیعیان هندوستان به امامین انقلاب اسلامی ایران، بیان داشت: اینکه می‌توان اثری از انقلاب اسلامی را در منازل شیعیان عزیز هندوستان مشاهده کرد، حس علاقه ویژه‌ای در ما نسبت به برادران و خواهران‌مان در هند ایجاد می‌کند.

به گزارش ایسنا، دکتر سید محمد مقیمی در دیدار با حجت‌الاسلام «سید کلب جواد نقوی» رئیس شورای علمای هند و امام جمعه لکهنو هندوستان، گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اجازه دو مدرکی را به دانشگاه تهران می‌دهد؛ بنابراین آمادگی داریم با دانشگاه‌های برتر هند، رشته‌های مورد نیاز و علاقه طرفین را به صورت مشترک اجرا کنیم؛ به طوری که دانشجویان ایرانی و هندوستانی شاغل به تحصیل در این رشته‌ها، بخشی از دوران تحصیل را در ایران و بخش دیگر را در هندوستان بگذرانند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، حجت‌الاسلام سید کلب جواد نقوی رئیس شورای علمای هند نیز با اشاره به سابقه تبادل فرهنگی و دانشگاهی بین دو کشور ایران و هند، بر تقویت ارتباطات بین اندیشمندان و دانشمندان دو کشور تاکید کرد. وی با اشاره به تلاش‌ها برای توانمندسازی جوانان مسلمان هندی، ایجاد مراکز رشد و نوآوری برای جوانان را زمینه‌ای مهم برای توانمندسازی آنان دانست

رئیس دانشگاه تهران از آمادگی برای اجرای رشته‌های مشترک بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های برتر هند خبر داد و تاکید کرد: هدف اصلی از اجرای دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های خارج از کشور، کسب درآمد نیست، بلکه به دنبال گسترش تعاملات فرهنگی، علمی و دانشگاهی برای افزایش اقتدار و عزت مسلمین هستیم.
  مهارت و کیفیت آموزشی دانشجویان پزشکی عمومی از اولویت‌ها است

انتهای پیام 

منبع: https://www.isna.ir/news/1402033019604/%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DA%A9-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C

رئیس دانشگاه تهران، اجرای رشته‌های مشترک را با انعقاد تفاهم‌نامه فی‌مابین دو دانشگاه امکان‌پذیر دانست و گفت: هدف دانشگاه تهران از اجرای دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های خارج از کشور، کسب سود و درآمدزایی نیست بلکه به دنبال اثرگذاری فرهنگی و گسترش تعاملات فرهنگی و دانشگاهی هستیم.

دکتر مقیمی با اشاره به میزبانی دومین همایش بین‌المللی همزیستی مسالمت‌آمیز توسط دانشگاه تهران که با عنوان «همگرایی جهان اسلام و افق تمدنی آینده با محوریت مقاصد شریعت» و با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی مسلمان از ۱۵ کشور برگزار شد، گفت: یکی از خروجی‌های این همایش بین‌المللی، تشکیل هیأت مؤسس شبکه همگرای نخبگانی امت واحده اسلامی بود.

وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مرزها را کنار گذاشتیم و بجای تعصبات در محدوه مرز جغرافیایی، آنچه برای ما اهمیت دارد اشتراکات عقیدتی و دینی است. جامعه شیعیان هندوستان، مردمی نجیب و خالص هستند که حس می‌کنیم آنها جزئی از عزیزترین افراد خانواده‌مان هستند و حس برادری با آنها داریم. البته همه ما فارغ از تعصبات شیعی و غیرشیعی خواهان عزت مسلمین هستیم و برای رفاه و آسایش ملل مسلمان و بویژه شیعیان دوست‌داشتنی هندوستان از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد. بر این اساس دانشگاه تهران آمادگی دارد تا با شراکت نهادهای علمی هندوستان که به جامعه شیعیان وابسته هستند، واحد دانشگاهی در مناطق شیعه‌نشین هندوستان ایجاد نماید.