برگزاری هفته فناوری با هدف آشنایی دانشجویان با فناوری‌های نوین و کاربردی

تورهای بازدید راهیان پیشرفت و دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان، بازدید از صنایع کارخانجات و پروژه‌های ملی، بازدید از شرکت‌های دانش‌بنیان،‌ اکوسیستم نوآوری و استارت‌آپ‌ها از دیگر برنامه‌های حمایتی این شبکه است.

به گزارش ایسنا، با انتشار شیوه‌نامه حمایتی- رقابتی «شبکه نهادهای ترویجی فناوری‌های راهبردی» ماموریت‌ها و برنامه‌های شبکه نهادهای ترویجی فناوری‌های راهبری اعلام شد. این شبکه در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری راه‌اندازی می‌شود.

در طول هفته فناوری، نهادهای ترویجی فناوری‌های راهبردی در سراسر کشور می‌توانند با برگزاری برنامه‌های ترویجی و آموزشی متنوع و ارائه گزارش فعالیت‌ها طبق دستورالعمل‌های اجرایی، از حمایت‌های مالی و معنوی بهره‌مند شوند. نهادهای ترویجی، مستندات برگزاری هفته فناوری را به دبیرخانه نهادهای جامع ارسال می‌کنند و دبیرخانه مستندات را براساس آیین نامه مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

با راه‌اندازی شبکه نهادهای ترویجی فناوری‌های راهبردی، با هدف شناسایی افراد توانمند، هفته فناوری برگزار می‌شود.

این هفته به منظور آشنایی هرچه بیشتر دانشجویان و جوامع دانشگاهی با فناوری‌های نوین و کاربردی، به طور سالانه یک هفته خاص از سال به آموزش فناوری و ترویج ادبیات توسعه فناوری و پژوهش در حوزه فناوری‌های نوین و ارتقای شأن و جایگاه پژوهش‌های فناورانه و فعالان این حوزه در دانشگاه‌ها اختصاص می‌یابد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402072819800/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%87%D8%AF%D9%81-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%88%DB%8C%D9%86

ذی‌نفعان ایجاد شبکه نهادهای ترویجی فناوری‌های راهبردی شامل نهادهایی چون «معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری»، «مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی»، «ستادهای توسعه فناوری ذیل معاونت علمی»، «نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها»، «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری»، «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، «بنیاد ملی نخبگان» و «سازمان بسیج دانشجویی» می‌شود.

  ابلاغ شیوه محاسبه نمرات دروس «نظری_عملی» رشته پزشکی/ اجرا از نیم‌سال دوم سال تحصیلی جاری

اعضای این شبکه شامل انجمن‌های علمی-دانشجویی، بسیج‌های دانشجویی و کلیه گروه‌ها و تشکلات علمی- دانشجویی فعال در دانشگاه‌های سراسر کشور و در رشته‌های مختلف دانشگاهی هستند که ظرفیت همکاری به عنوان نهاد ترویجی را داشته باشند و واجد شرایط عضویت در شبکه باشند.

در این شیوه‌نامه کمک به شبکه‌سازی و آشنایی بیشتر اعضای شبکه نهادها با یکدیگر و همچنین دبیرخانه، اطلاع رسانی سیاست‌ها، برنامه‌ها و حمایت‌های شبکه از فعالیت‌های ترویجی، آموزش موضوعاتی نظیر تیم‌سازی، مدیریت پروژه، کارآفرینی برای اعضای اصلی و فعال، شناسایی افراد توانمند برای جذب و معرفی در پروژه‌ها و سازمان‌های همکار از مأموریت و اهداف این برنامه به شمار می‌رود.

در صورت تأیید مستندات، تا سقف ۲۰ میلیون تومان، از برگزاری هفته فناوری حمایت صورت می‌گیرد.

دغدغه‌مندی اعضای نهادی، پویایی و پشتکار گروه دانشجویی فعال در تشکل و وجود تعاملات سازنده بین اعضا و دانشگاه از جمله معیارهای انتخاب تشکل‌های مختلف به عنوان نهادهای ترویجی فناوری‌های راهبردی است.

این شبکه همچنین دارای برنامه‌های حمایتی است که از آن جمله می‌توان به برگزاری مسابقات دانشجویی و هفته فناوری اشاره کرد.

فعالیت‌های دبیرخانه شبکه نهادهای ترویجی با توجه به این شیوه‌نامه و مطابق با معیارهای مدنظر مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی و ستادهای توسعه فناوری، از مهر ماه سال جاری آغاز شده است.

طبق این شیوه‌نامه ایجاد شبکه نهادهای ترویجی فناوری‌های راهبردی در دو گروه نهادهای جامع و نهادهای تخصصی در دستور کار مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی و در راستای پیشبرد اقدامات ترویجی این مرکز قرار گرفته است.