برگزاری همایش رؤسا و مسئولان بین‌الملل دانشگاه‌ها در وزارت امور خارجه

به گزارش ایسنا، اولین همایش رؤسای دانشگاه‌ها و مسؤلان بین‌الملل دانشگاه‌های کشور با عنـوان “دیپلماسی علمی در سیاست خارجی؛ ظرفیت‌ها و رویکردها” به میزبانی وزارت امور خارجه و با حضور امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، تهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی، زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، خیاطان رییس صندوق نوآوری و شکوفایی معاونین وزرا و مدیران ارشد وزارتخانه‌ها و رؤسای دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم‌ و دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شد.

طهرانچی با اشاره به ظرفیت علمی و تحقیقاتی گسترده دانشگاه آزاد اسلامی، سهم این دانشگاه در شعب بین‌الملل و برون مرزی را تبیین کرد.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به تغییر مفهوم قدرت، قدرت علم و فناوری برتر در جمهوری اسلامی ایران را مایه میاهات و افتخار ملی دانست.

در این نشست خانم علم‌الهدی عضو شورای راهبردی دیپلماسی علم کشور طی سخنانی با اشاره به مزیت نسبی علم در کشورمان که همان همراهی علم و اخلاق است، بر ضرورت همراهی هم‌افزای بدنه سیاسی و علمی کشور تأکید کرد و افزود: با تدوین راهکارهای دقیق و درست می توان از ظرفیت های هر دو بخش جهت ارتقای بهره‌وری استفاده کرد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402060603842/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%B1%D8%A4%D8%B3%D8%A7-%D9%88-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1اولین همایش رؤسای دانشگاه‌ها و مسئولان بین‌الملل در وزارت امور خارجه برگزار شد.

در ادامه روح‌الله دهقانی فیروز آبادی معاون علمی فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به نقش موسسات دانش بنیان در توسعه دیپلماسی علم افزود: علم و فناوری زبان مشترک همه در دنیاست و به همین دلیل توجه و تمرکز بر علم و فناوری در دولت سیزدهم به طرز چشمگیری پررنگ شده است و در همین راستا به صورت تخصصی برای همه اجزای علمی کشور از دانشگاه ها و نهادها برنامه‌ریزی کرده‌ایم و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک به نتایج مورد انتظار دست یابیم.

  ظهر امروز، آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون‌های ارزشیابی و ارتقاء داروسازی

در پایان امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه با اشاره به ایجاد بخش دیپلماسی دانش با حضور نوری وزیر سابق آموزش و پرورش در وزارت خارجه و کوهکن استاد دانشگاه علامه طباطبایی و مشاور دیپلماسی علمی و فناوری وزیر خارجه، خانم امین زاده استاد دانشگاه تهران و مشاور حقوق بین الملل وزیر خارجه از عزم دستگاه دیپلماسی برای توجه بیشتر به دیپلماسی علم خبر داد و افزود: از آنجایی که  امروزه با تحول در نظم و نظام بین‌المللی مواجه هستیم و جهان در حال طی مسیر به سمت ایجاد یک نظام  چندجانبه گرایانه است، دولت‌ها در تصمیم‌گیری‌های کلان و حساس به نتایج تحقیقاتی به دست آمده از موسسات پژوهشی و علمی در موضوعات مختلف توجه ویژه دارند.

مهمان ویژه این نشست خانم علم‌الهدی عضو شورای راهبردی دیپلماسی علمی بودند.

وی افزود: اکنون در فضای بین‌المللی شاهد اذعان کشورها به قدرت علم و دانش در ایران هستیم.
 
وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه امروز مراکز علمی جمهوری اسلامی ایران پرچم علم و فناوری را با اقتدار بالا برده است، سهم دانشگاه آزاد اسلامی را در عرصه بین‌المللی مهم خواند و از آمادگی تمام بخش های وزارت امور خارجه جهت همکاری با نهادها و سازمان‌های مربوط جهت توسعه، تسهیل و پیشبرد دیپلماسی علم خبر داد.

وزیر علوم با تاکید بر اینکه برای توسعه تعاملات علمی و بین‌المللی به راهبردها و راهکارهای کارشناسی و تخصصی نیاز است، گفت: وزارت علوم در این خصوص 10 راهکار طراحی کرده است، افزود: برای تحقق هر یک از راهبردهای مذکور نیاز است راهکارهای عملیاتی طراحی و اجرا شود و در مواردی باید قوانین و مقررات لازم تدوین و تصویب شود و یا در مواردی قوانین موجود مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد.

  اختتامیه نخستین جشنواره تربیتی شجره طوبی
در این همایش یک روزه علاوه بر بحث و تبادل نظر در خصوص ظرفیت‌ها، برنامه‌ها، چالش‌ها و محدودیت‌های موجود در مسیر همکاری بین‌المللی دانشگاه‌های کشور، بر لزوم همکاری‌های مشترک وزارتخانه‌های مسئول و دانشگاه‌ها با هدف به کارگیری ظرفیت‌های علمی درخور تحسین کشور در راستای تامین منافع ملی مورد تأکید شرکت‌کنندگان در این همایش قرار گرفت.

وی همچنین برنامه‌ریزی  جهت آینده‌نگری در حوزه علم و سرمایه‌گذاری دراز مدت در این حوزه را خواستار شد.
 
در بخش دیگر نشست طهرانچی رییس دانشگاه آزاد، خیاطان ، زلفی گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری و عین الهی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به نقش دیپلماسی علم در کمک به تصمیم سازی در سیاست، بر تلاش برای رفع محدودیت‌های موجود در حوزه دیپلماسی علمی  از طریق تسهیل‌گری تاکید کردند.