علوم پزشکی باید بیمار محور و مبتنی بر اخلاق اسلامی باشد

دکتر نفر با بیان اینکه یکی از بحث های جدی، همگرایی رشته‌ها از جمله رشته‌های علوم پایه با پزشکی است، اضافه کرد: یکی از بحث‌هایی که در نظام المپیاد پزشکی خودش را نشان می‌دهد، فردگرایی نسبت به گروه گرایی است. به این ترتیب، در مراحل اول المپیاد فردگرایی و در مراحل آخر المپیاد گروه گرایی است. این کار با هدف ایجاد همکاری گروهی است. 

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: المپیاد علوم پزشکی، مسئله محور بودن است. و مسئله، کشور و حل مشکلات آن است. دانشگاه آزاد نیز سعی کرده این روحیه را ترویج دهد. مسئولیت ما از این پس بیشتر است و باید بتوانیم مسئله محور بودن و کار گروهی را در دانشگاه آزاد ترویج دهیم. 

وی با بیان اینکه المپیاد علوم پزشکی با باقی المپیادها قرق دارد و مشابه آن در دنیا کم است، ادامه داد: در رشته پزشکی، ما نگاه حل مسئله‌ای داریم. هر ساله کسانی که در المپیادها پذیرفته می‌شوند، برای آنها راهکاری ایجاد می‌شود که ار سیستم سلامت کشور تحول ایجاد کنند. 

در این مراسم دکتر حامد حسن‌پور رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: وظیفه ما حل مشکلات و چالش‌های کشور است. بدون تعلق به جامعه و کشور نیز اتفاقی نمی‌افتد. 

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: بدانید در دنیا، بر خلاف آنچه که در گذشته گفته میشد که اگر دانشگاه دولتی نباشد، از نظر کیفیت شماره ۲ است، ولی در دنیای فعلی، دانشگاه شهریه‌ای از جایگاه بالایی برخوردار است. 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه آزاد برای نظام پزشکی کشور یک فرصت است، عنوان کرد: در محیط دانشگاه آزاد، ارتباطی که امروز بیش از هروقت میتواند مورد اتکا قرار بگیرد، شرایطش فراهم است. ارتباط دانشجوی علوم پزشکی با مهندسی و علوم پایه منحصر است که میتواند در سیستم علوم پزشکی تأثیرگذار داشته باشد. سالهاست با جداکردن رشته‌های علوم پزشکی از علوم، نکات مثبت زیادی را دریافت کرده‌ایم. ولی در حال حاضر، با جداسازی علوم پزشکی و رشته‌های وزارت علوم سبب شده دانشجویان این رشته‌ها با هم ارتباطی نداشته باشند. ولی در دانشگاه آزاد اینگونه نیست. 

  ابلاغ برنامه راهبردی ۱۴۰۳ دانشگاه علمی کاربردی به واحدهای استانی

وی با اشاره به پانزدهمین المپیاد دانشجویی علوم‌ پزشکی کشور ادامه داد: در میان برگزیدگان، طیف وسیعی از دانشجویان از واحدهای مختلف از تهران تا قشم حضور دارند. پس طیف وسیعی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی با نگاه خلاقانه، مشارکت پذیر، حل مسئله‌ای و همگرایی در علوم در این رقابت درخشش داشته‌اند.‌

دکتر حسن‌پور با اشاره به آمار و ارقام ارائه شده در پانزدهمین دوره المپیادهای علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور اظهار کرد: در این رقابت‌ها، ۱۳۸۴ نفر متقاضی با گذراندن ۱۸۰ ساعت اموزش کشوری برخط، وارد مرحله غربالگری شدند. دانشگاه آزاد در این رقابت توانست در مجموع ۵ مدال طلا، ۵ مدال برنز و ۲ دیپلم افتخار دریافت کند. 

وی با اشاره به برگزیدگان این المپیاد ادامه داد: شما الگوی جوانانی هستید در آینده به شما نگاه خواهند کرد. هیچگاه مسیر رشد خود را به چیزی نفروشید. 

وی با بیان اینکه در حوزه کارآفرینی این رقابت، پزشکان و دندان پزشکان باید بتوانند نگاه کنند، راهکار پیدا کنند گفت: خدا را شاکریم که این سرمایه‌ها را داریم. واقعیت این است که مهمترین چیزی که دانشجو را سرآمد میکند، خلاقیت و انگیزه برتر است. حضور شما دانشجویان برگزیده حضوری شایسته است و ما قدردان آن هستیم. 

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402071006784/%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%AD%D9%88%D8%B1-%D9%88-%D9%85%D8%A8%D8%AA%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%D8%AE%D9%84%D8%A7%D9%82-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%AF

وی با تاکید بر اینکه باید علوم پزشکی بیمار محور مبتنی بر اخلاق اسلامی را ترویج دهیم گفت : علم دنیا متاثر از حوادثی است که در آن رقم میخورد. از ۲۰۱۹ میلادی، تحولات جدیدی در حال رقم خوردن است و دوران رقابتی شدن علم است و علم از انحصار آمریکا درآمده است. از ۲۰۱۹، تحقیق و توسعه با ماهیت جدیدی روبه‌رو شد. این مسیر جدید دنیا، شکل پژوهش در آینده را متفاوت خواهد ساخت. بنابراین با تمام تغییراتی که در دنیای علم ایجاد شده، ما نیازمند حضور جوانان با فکر نو و نقاد هستیم.

  کره جنوبی و مشکلی به نام فرزندآوری

همچنین در این مراسم، دکتر محسن نفر معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: وزارت بهداشت روحیه نقادی را به نظام سلامت کشور تزریق می‌کند. ما در سیستم آموزش پزشکی نگاه حل مسئله‌ای داریم و تلاش میکنیم نیروهایی تربیت کنیم که به مردم خدمات ارائه دهند. بنابراین، المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی بر این اساس بنیان نهاده شد.

این دانشجویان برگزیده نشان دادند می‌توانند کار گروهی کنند و با نام دانشگاه آزاد سیستم را به جلو پیش ببرند. مسئولیت ما این است از این افراد در سیستم استفاده کنیم. 

در پایان این مراسم از دانشجویان برگزیده تقدیر شد. 

به گزارش ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی در مراسم تقدیر از برگزیدگان از مدال آوران پانزدهمین المپیاد دانشجویی علوم پزشکی کشور اظهار کرد: امروزه شاهد این هستیم که دانشگاه آزاد علی رغم عدم بهره‌مندی از موهبات دولتی، ۱۰ درصد از تربیت پزشکان کشور را به عهده دارد. در کل کشور ۸۰۰۰ نفر ورودی علوم پزشکی نظام دولتی است که سهم دانشگاه آزاد از این تعداد حدود ۸۰۰ نفر است. 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ما باید علوم پزشکی بیمار محور مبتنی بر اخلاق اسلامی را ترویج دهیم. با تغییراتی که در دنیای علم به وجود آمده، ما نیازمند حضور جوانان با فکر نو و نقاد هستیم.