فردا ۴ آزمون علوم پزشکی برگزار می‌شوند

به گزارش ایسنا، چهار آزمون با عناوین «آزمون ملی دندانپزشکی»، «آزمون ارزشیابی و ارتقاء دانش‌آموختگان داروسازی خارج از کشور»، «آزمون ارزیابی علمی دانشجویان متقاضی انتقال به دانشگاه‌های داخل» و «آزمون صلاحیت بالینی پزشکی» در روز پنج‌شنبه، ۲۶ مرداد برگزار می‌شوند. 

آزمون ملی دندانپزشکی توسط وزارت بهداشت و زیر نظر دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی طی دو مرحله آزمون نظری و عملی جهت ارزیابی دانش‌آموختگان دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور که قصد فعالیت در کلینیک‌های دندانپزشکی داخل کشور را دارند، برگزار می‌شود. 

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402052515729/%D9%81%D8%B1%D8%AF%D8%A7-%DB%B4-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF

آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی در روزهای پنج‌شنبه ۹ آذر و ۱۹ بهمن ماه سال جاری نیز برگزار می‌شود. همچنین نخستین آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی در روز پنج‌شنبه، ۲۸ اردیبهشت ماه توسط دانشگاه‌های علوم‌پزشکی برگزار شد.

آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی برخلاف بسیاری دیگر از آزمون‌ها نمره ندارد و فقط نتیجه «قبولی» یا «رد شدن» به شرکت‌کنندگان اعلام می‌شود. افرادی که با موفقیت این آزمون را سپری می‌کنند، گواهی مبنی بر تایید صلاحیت بالینی دریافت می‌کنند و ممانعتی از نظر کار یا شرکت در دوره تخصص نخواهند داشت.

بنا بر اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت، چهار آزمون علوم پزشکی فردا پنج‌شنبه، ۲۶ مرداد ماه برگزار می‌شوند.

آزمون ارزشیابی و ارتقاء دانش‌آموختگان داروسازی خارج کشور از جمله آزمون‌های برگزار شده توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور در سال‌های اخیر است. این آزمون‌ به تعداد ۲ بار در سال ۱۴۰۲ در ۲۶ مرداد ماه و ۱۴ دی ماه ۱۴۰۲ برگزار می‌شود. 

آزمون صلاحیت بالینی پزشکی، یک آزمون سراسری برای دانشجویان پزشکی است که ارزیابی دانشجویان پس از اتمام دوره کارورزی به عنوان هدف اصلی این آزمون به حساب می‌آید. توانایی‌هایی بالینی دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته پزشکی عمومی در این آزمون مورد بررسی قرار می‌گیرد. آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی از آزمون‌ها و ارزیابی‌هایی که پس از اتمام بخش‌های مختلف بالینی برگزار می‌شود، متفاوت است. 

  مقام چینی: رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۳ حداقل ۵ درصد خواهد بود

دومین آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی در سال ۱۴۰۲، روز پنج‌شنبه، ۲۶ مرداد ماه توسط دانشگاه‌های علوم‌پزشکی برگزار می‌شود.

دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی خارج از کشور که متقاضی انتقال به دانشگاه‌های داخل هستند و از اول ژانویه ۲۰۱۹ به بعد شروع به تحصیل کرده‌اند؛ براساس مفاد آیین‌نامه انتقال، مشمول مقررات انتقال به داخل خارج شده‌اند و می‌توانند در این آزمون شرکت کنند و در صورت احراز شرایط مندرج در آیین‌نامه، به شورای انتقال معرفی می‌شوند.