نخستین نشست آموزشی مدیران فرهنگی، دانشجویی و تربیت بدنی دانشگاه‌ پیام نور در قم برگزار شد

حجت‌الاسلام والمسلمین رجب اکبرزاده رئیس دانشگاه پیام نور استان قم، دیگر سخنران آیین افتتاحیه این نشست بود؛ او با بیان اینکه در حوزه فرهنگ، نیازمند مدیران جهادی هستیم، گفت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اینگونه بودند، خودشان جلو می‌رفتند و به دیگران می‌گفتند بیایید، بنابراین مدیرانی که سر جای خود بنشینند و بگویند دیگران پیش بیفتند، راه به جایی نمی‌برند.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی نظری منفرد، استاد حوزه علمیه قم هم در این مراسم سخنرانی کرد؛ او با بیان اینکه شخصیت انسان از نظر اسلام، به دو مسئله بستگی دارد، گفت: این دو مهم، علم و اخلاق هستند البته از ادب هم به عنوان یکی دیگر از شاخصه‌ها نام برده شده است.

ایسنا/قم نخستین نشست آموزشی مدیران فرهنگی، دانشجویی و تربیت بدنی دانشگاه‌ پیام نور، به میزبانی استان قم برگزار شد.

مهمان ویژه این نشست، دکتر ابراهیم تقی‌زاده رئیس دانشگاه پیام نور بود؛ وی در سخنانی با بیان اینکه طرح آمایش و ساماندهی دانشگاه‌ها را قبول داریم ولی این مسئله باید در فرآیندی صحیح انجام شود و تقویت دیگر دانشگاه‌ها، در گرو حذف پیام نور محقق نشود، اظهار کرد: دبیری کارگروه آمایش و سامان‌دهی معاونت آموزشی وزارت علوم را بر عهده دارم؛ بیش از 2400 دانشگاه در سطح کشور وجود دارد که باید به 400 دانشگاه در سطح کشور کاهش یابد، چنانچه این اصل و توازن مربوط به همه دانشگاه‌ها باشد و به صورت کارشناسی پیش برود، می‌تواند قابل توجیه باشد ولی گاهی، موارد از مجرای کارشناسی پیش نمی‌روند و فشارهای متعددی هست که موجب شوند کوچک‌سازی یک دانشگاه انجام شود و دانشگاهی دیگر، چنین چیزی را تجربه نکند و حتی توسعه هم داشته باشد.

پیام نور مولود انقلاب اسلامی و کانون آرامش است

وی افزود: بناست در این نشست آموزشی، به هم اندیشی بپردازیم و کانون‌ها و انجمن‌های دانشجویی را به اتاق‌های حل مسئله تبدیل کنیم تا مشکلی از دانشگاه و جامعه حل شود نه اینکه صرفا پاتوقی برای دانشجویان باشد.

  برنامه‌های کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر

نبوی تصریح کرد: در تمام جشنواره‌ها و جلسات دانشجویی، باید مسائل دینی و معنوی هم مطرح شود تا به تدریج شاهد رشد اخلاقی و معنوی آنها باشیم.

تقویت خداباوری و دین‌مداری در جوانان یکی از رسالت‌های دانشگاه‌هاست

کانون‌های فرهنگی دانشجویی به اتاق حل مسئله تبدیل می‌شوند

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود نبوی مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه پیام نور دیگر سخنران این مراسم بود؛ او با بیان اینکه معتقدم هر کسی که در دانشگاه مشغول فعالیت است باید پیوست فرهنگی برای کارش در نظر بگیرد، گفت: سابق بر این، بالای هر نامه‌ای، جمله‌ای از امام معصوم(ع) یا امام راحل درج می‌شد که نوعی کار فرهنگی بود.

زاهدی مطلق از جمله خیرین استان قم است که نقش موثری در تامین اعتبار لازم برای ساخت و توسعه مجتمع فرهنگی و آموزشی پیام نور کهک داشته است.

این دوره شامل کمیسیون‌های تخصصی فرهنگی، دانشجویی و تربیت بدنی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، برنامه‌های زیارتی در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران و امامزادگان شاخص استان و نشست مشترک معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور با مدیران فرهنگی واحدهای استانی است.

گفتنی است نخستین نشست آموزشی مدیران فرهنگی، دانشجویی و تربیت بدنی دانشگاه پیام نور کشور (یادواره دانشجوی جهادگر بسیجی شهید محمدرضا احمدی)، از 24 تا 26 مردادماه به مدت سه روز به میزبانی مجتمع فرهنگی و آموزشی پیام نور شهرستان کهک برگزار می‌شود.

رئیس دانشگاه پیام نور استان قم با اشاره به استفاده از ظرفیت خیرین برای تکمیل پروژه‌های آموزشی و فرهنگی پیام نور قم، تاکید کرد: در زمینه نیازهای نرم افزاری، باید اساسنامه جامعی در پیام نور تدوین و اجرایی شود تا شاهد خدمت‌رسانی مناسب فرهنگی و اجتماعی باشیم.

وی افزود: آیین‌نامه مسئولیت اجتماعی در معاونت فرهنگی وزارت علوم تدوین شده و به زوی ابلاغ خواهد شد زیرا عقیده داریم تقویت مسئولیت اجتماعی یکی از اصولی‌ترین کارها در سطح دانشگاه‌هاست.

  جدیدترین دستاوردهای دانشگاه شریف در صنعت پتروشیمی رونمایی شد

نخستین نشست آموزشی مدیران فرهنگی، دانشجویی و تربیت بدنی پیام نور سراسر کشور، امروز در مجتمع فرهنگی آموزشی پیام نور شهرستان کهک برگزار شد.

در ادامه، عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری سخنرانی کرد و با بیان اینکه هم افزایی معاونان فرهنگی، دانشجویی و تربیت بدنی، موجب رشد همه جانبه دانشجویان خواهد شد، گفت: این اقدام باید در مجموعه آموزش عالی کشور انجام شود و خوشحالیم که پیام نور در این زمینه پیشگام بوده است.

پس از آن دکتر سید علی علم الهدی مشاور عالی رئیس دانشگاه پیام نور هم سخنرانی کرد؛ او با بیان اینکه برند دانشجویان پیام نور، با عنوان فرهنگی شناخته می‌شود و این، افتخاری بزرگ برای دست اندرکاران و مدیران فرهنگی واحدهای پیام نور در سراسر کشور است، عنوان کرد: از سویی،این مسئله وظیفه مدیران این بخش را سنگین‌تر کرده است.

هر فعالیتی در دانشگاه باید پیوست فرهنگی داشته باشد

محمدی با تاکید بر اتصال ظرفیت‌های فرهنگی، آموزشی و تربیت بدنی دانشگاه پیام نور به یکدیگر با مدیریت مدیران فرهنگی واحدهای استانی، تصریح کرد: هم چنین لازم است از پتانسیل‌های استانی همچون سپاه و بسیج هم استفاده شود تا این ظرفیت‌های نهفته داخلی و خارجی شکوفا شوند.

علم الهدی با بیان اینکه پیام نور مولود انقلاب اسلامی است، گفت: زمانی که جمعیت پشت کنکور به حد انفجار رسیده بود، پیام نور بود که این بار را کاهش داد و بیشترین نقش را در ارتقاء سطح آموزش بانوان کشور به خصوص در مناطق محروم داشت در حالی که هیچ دانشگاه دولتی، چنین اقدامی انجام نداد آن هم با شهریه‌ای به مراتب کمتر از دانشگاه‌های آزاد و غیر انتفاعی که بسیاری، توان پرداخت آن را ندارند.

  ۲۰ درصد صندلی‌های دانشگاه، به دانشگاه فرهنگیان اختصاص دارد

در کار فرهنگی نیازمند مدیران جهادی هستیم

در پایان بخش نخست این نشست؛ لوح تقدیر دکتر تقی‌زاده رئیس دانشگاه پیام نور به حسن زاهدی مطلق یکی از خیرین دانشگاه‌ساز استان قم اهدا شد.

در بخش نخست مراسم، دکتر مهدی محمدی معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور طی سخنانی، اظهار کرد: کار فرهنگی زمان‌بر و دشوار است و ما هم به دنبال کار ویترینی پر زرق و برق نیستیم بلکه می‌خواهیم وظایفمان را انجام دهیم و به نتیجه مطلوب هم برسیم.

انتهای پیام 

منبع: https://www.isna.ir/news/1402052616560/%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%86-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%AA-%D8%A8%D8%AF%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87

از جمله موضوعات کمیسیون‌های تخصصی می‌توان به تشریح آیین‌نامه‌ها و وظایف مدیران فرهنگی، رسانه و فضای مجازی، تجربه‌نوردی با حضور دکتر رضایی کوخدان و دکتر سلطان احمدی و هم چنین پرسش و پاسخ در بخش فرهنگی؛ رفع اشکالات سامانه وام دانشجویی، مشاوره و سلامت، کمیته انضباطی و تولیدات دانشجویی و همچنین پرسش و پاسخ با موضوع کارآفرینی در بخش دانشجویی؛ و آموزش سامانه بانک اطلاعات ورزشی دانشجویان، درآمدزایی ورزشی، بررسی تقویم ورزشی سال و پرسش و پاسخ در بخش دانشجویی اشاره کرد.

تقدیر از خیر دانشگاه‌ساز استان قم

تقی‌زاده با بیان اینکه لازم است مرجعیت متمرکز آمایش و سامان‌دهی باید مشخص باشد، گفت: مدتی قبل طرحی در مجلس ارائه شد مبنی بر اینکه دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، پیام نور و جامع علمی و کاربردی با هم ادغام شوند، طرحی هم امروز در کمیسیون آموزش با حضور نمایندگان کمیسیون تلفیق مطرح شده که پیام نور در مراکز استانی با دانشگاه‌های فرهنگیان ادغام و در شهرهای دیگر هم در مراکز آموزشی و دیگر دانشگاه‌ها ادغام شود که این نوع برخورد، به هیچ وجه مناسب نیست.

وی اظهار کرد: اقبال به دین، در فطرت انسان‌هاست، بنابراین وظیفه دانشگاه‌ها و به خصوص مدیران فرهنگی مراکز آموزش عالی، بازگرداندن نسل جوان به فطرت الهی‌شان است.

پیام نور در عرصه فرهنگی پیشتاز است