همکاری کنسرسیوم ۵ دانشگاه برتر ایرانی و دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در پایان این نشست تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی و بین‌المللی کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایرانی و دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران به امضای دکتر نکوفر، مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه و دبیر کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایرانی و دکتر سمیعی، رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران رسید.

حسینی همچنین پیشنهاد انجام پژوهش و پیمایشی وسیع در خصوص تصور عموم از پزشکی و پزشکان ایرانی در کشورهای مختلف به ویژه کشورهای همسایه را نیز مطرح کرد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402043019462/%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%B3%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%85-%DB%B5-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%88-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%A9%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86

وی افزود: به دنبال امضا این تفاهم‌نامه تمامی دانشگاه‌های عضو کنسرسیوم یعنی دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی ایران؛ امکان بهره‌برداری از مفاد تفاهم‌نامه و همکاری شکل گرفته را خواهند داشت.

دکتر آیتی تصریح کرد: در دنیای امروز، بسیاری از دانشگاه‌ها از طریق ارتباطات علمی(Science Communication) و شبکه‌سازی علمی و اطلاع‌رسانی، فعالیت‌های پژوهشی خود را به اطلاع جامعه علمی و جامعه عمومی جهانی می‌رسانند و از این طریق مقالات بازدید بیشتر و استنادات بالاتری دریافت کرده و در نتیجه جایگاه آنها در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی ارتقاء می‌یابد.

شناساندن علم و ظرفیت‌های پزشکی ایران بسیار اهمیت دارد

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون بیش از ۲۰۰ دانشجوی پزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی در دانشگاه سبطین تحصیل می‌کنند. همچنین از سپتامبر سال جاری میلادی، اولین گروه دانشجویان مامایی کشور عراق در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌شوند و از مدتی دیگر نیز نخستین دانشکده توانبخشی عراق در شعبه بین‌الملل دانشگاه راه‌اندازی خواهد شد.

افتتاح دانشگاه «سبطین» نقش موثری در آینده همکاری‌ها دارد

دکتر محمدحسین آیتی، معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهراند ر جمع‌بندی این نشست گفت: علی‌رغم پیشرفت‌ها و دستاوردهای بزرگ کشورمان در حوزه پزشکی، شاید آن‌طور که باید این ظرفیت‌ها در عرصه‌های بین‌المللی شناخته ‌شده نیست.

  آغاز ثبت‌نام ترم تابستانی مجازی برای دانشجویان علوم پزشکی

وی درباره پیگیری موضوع اعتباربخشی و رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مدیریت روابط بین‌الملل گفت: اخیراً طرح تدوین سند راهبردی ارتقاء رتبه در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی با همکاری دکتر گزنی از اساتید دانشگاه شیراز و عضو هیات‌علمی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام آغاز شده که نتایج ارزشمندی نیز به همراه داشته است.

وی با اشاره به تحصیل بیش از یک هزار و ۶۰۰ دانشجوی بین‌الملل در دانشگاه علوم پزشکی تهران و در دانشگاه «سبطبن» شعبه بین‌الملل این مرکز آموزشی در کربلا تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی تهران هم‌اکنون در ۲۹۰ رشته مقطع شرایط پذیرش متقاضیان بین‌المللی را دارد و در برخی از رشته‌ها چون پزشکی با تعداد قابل‌توجه متقاضیان و محدودیت‌هایی در ظرفیت پذیرش روبرو است.

دکتر محمد سمیعی، رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در این نشست، بر اهمیت عملیاتی شدن هرچه سریع‌تر تفاهم‌نامه همکاری با کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایرانی تأکید کرد.

دکتر آیتی همچنین انجام همکاری مشترک در عرصه‌هایی چون دیپلماسی علمی و دیپلماسی علم در حوزه سلامت را نیز به عنوان یک ضرورت مطرح کرد و اظهار داشت: شناخت بیشتر از سازمان‌های جهانی و نحوه ارتباط با آن‌ها به شناساندن جایگاه دانشگاه‌ها و پیشبرد اهداف بین‌المللی آن‌ها کمک قابل‌توجهی خواهد کرد.

دکتر نکوفر با اشاره به سبقه ۱۰ ساله شکل‌گیری کنسرسیوم، تصریح کرد: طی این سال‌ها همکاری‌های مشترکی میان دانشگاه‌های عضو انجام شده اما تجربه ارتباط یک سال اخیر دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشکده مطالعات جهان حاکی از آن است که این مجموعه می‌تواند پشتوانه علمی قوی کنسرسیوم باشد.

دکتر روح‌الله حسینی، معاون علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران نیز به طرح پیشنهاداتی برای همکاری‌های مشترک پرداخت و گفت: از آنجا که شناساندن علم و ظرفیت‌های پزشکی ایران بسیار اهمیت دارد، برگزاری سمیناری بین‌المللی با موضوع پزشکی ایران و جایگاه جهانی آن به صورت مشترک پیشنهاد می‌شود. این سمینار شروع بسیار خوبی برای همکاری در عرصه دیپلماسی علمی و عمومی خواهد بود.

  توافق ایران و عربستان، گامی بلند برای تقویت صلح و ثبات خاورمیانه

وی بستر مورد نیاز برای تعمیق تعاملات را برگزاری نشست‌های رسمی و یا تخصصی میان طرفین عنوان کرد.

وی با استقبال از پیشنهادات مطرح شده برای همکاری‌ها مشترک آتی، اظهار داشت: در کنار این پیشنهادات، طرفین دارای تجربیاتی هستند که در راستای سرعت بخشیدن به همکاری‌ها می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه تمرکز ما در حوزه روابط بین‌الملل دانشگاه بر شبکه‌سازی بوده است، گفت: در این باره ما تجربه موفق جذب حدود ۱۰۰ استاد مدعو بین‌المللی را داریم که زمینه تعاملات بین‌المللی را تسهیل کرده‌اند بنابراین بسیار علاقه‌مندیم با گسترش نت ورکینگ، در مسیر بین‌المللی سازی پنج دانشگاه گام‌های عملیاتی‌تری برداریم و سهمی در توسعه دیپلماسی علمی داشته باشیم.

تفاهم‌نامه کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایرانی و دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در راستای همکاری‌های بین‌المللی و علمی منعقد شد.

دکتر محمدحسین نکوفر، مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه ارتباط با دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران از سال گذشته آغاز شده است، گفت: خوشبختانه پتانسیل قابل‌توجه این مجموعه، تفکر انعقاد تفاهم‌نامه با کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایرانی را ایجاد کرد تا سایر دانشگاه‌های عضو نیز بتوانند از این ظرفیت‌ها استفاده کنند.

آیتی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ۱۱ درصد از مجموع ۱۳ هزار دانشجوی دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران با استقبال از پیشنهاد انجام پیمایش و نظرسنجی در خصوص دیدگاه‌های مردم کشورهای مختلف نسبت به پزشکی ایران، گفت: با تکیه بر آغاز به فعالیت شعبه بین‌الملل دانشگاه در کربلا؛ دانشگاه سبطین، عملیاتی شدن این پیشنهاد، نقش مؤثری در آینده همکاری‌ها و فعالیت این شعبه خواهد داشت.

  نمره خرداد ملاک «سابقه تحصیلی»

معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اقدامات انجام شده در حیطه تبادل اساتید و دانشجویان با دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور طی سال‌های گذشته، توضیحاتی در خصوص دستاوردهای حاصل از این فعالیت‌ها ارائه کرد.

برگزاری یک سمینار به منظور عملیاتی کردن تعاملات 

مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران از برنامه‌ریزی برای برگزاری سمیناری برای مسئولان میزها و دبیران اتاق‌های همکاری خبر داد و افزود: این سمینار بستر بسیار مناسبی برای عملیاتی کردن تعاملات خواهد بود چرا که امکان انتقال دانش و اطلاعات به ویژه در حوزه بین‌المللی سازی و دیپلماسی علمی از طریق اساتید و صاحب‌نظران دانشکده مطالعات جهان به دانشگاه‌های عضو کنسرسیوم کاملاً فراهم است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدحسین آیتی، معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران با معرفی ظرفیت‌های حوزه بین‌الملل این مرکز آموزشی در حوزه فعالیت‌های نوآورانه مدیریت روابط بین‌الملل گفت: به منظور پیشبرد اهداف دانشگاه در عرصه بین‌المللی، تاکنون ۲۲ میز و چهار اتاق همکاری علمی با کشورهای هدف تشکیل شده که اعضای آنها همگی از اعضای هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند.

دبیر کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایرانی با اشاره به برگزاری دو دوره سمپوزیوم بین‌المللی‌سازی آموزش عالی به صورت حضوری و مجازی در دانشگاه علوم پزشکی تهران و یک دوره دیگر آن در دانشگاه صنعتی شریف، گفت: با شکل‌گیری سطح جدید همکاری‌ها می‌توان برگزاری این سمپوزیوم را به دانشکده مطالعات جهان با پشتیبانی دانشگاه‌های عضو کنسرسیوم سپرد.