پیگیری ارتقای حقوق دستیاری به حقوق پزشکی عمومی/اقدام برای افزایش انگیزه اعضای هیات علمی

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: درصدد هستیم که برای برخی رشته ها که شاید نیاز به طرح ندارند، اصلاحاتی صورت گیرد.

باقری فرد با اشاره به اینکه بیش از یک میلیارد تومان برای تربیت یک دانشجوی پزشکی و یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان برای دانشجوی دندانپزشکی نیاز است، میزان افزایش تعداد دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی طی دو سال را به ترتیب ۳۵۲۰ و ۴۶۵ نفر نفر عنوان کرد و افزود: در واقع باید برای تحصیل این تعداد دانشجوی پزشکی ۳۵۲۰ میلیارد تومان تزریق شود البته در کنار این هزینه ها به دنبال تامین نیازهای دانشجویان نیز هستیم.

باقری فرد با بیان اینکه رشته ارتوپدی، زنان و حتی دستیاری در همه کشورها رشته های دشواری هستند، گفت: مبلغ دریافتی قطعا می تواند برای پزشکان یک انگیزه محسوب شود. امور رفاهی هیات علمی تا امروز در وزارت بهداشت و دانشگاه ها عملا تعطیل بوده است ولی خوشبختانه اقدامات خوبی در وزارتخانه در جریان است، کارت هوشمند اساتید نیز در حال پیگیری است و به زودی در حوزه مسکن نیز اقداماتی انجام می شود تا بتوانیم انگیزه اعضای هیات علمی را ارتقا بخشیم.

وی با بیان اینکه مهمترین رکن آموزش، اعضای هیات علمی هستند و باید برای ماندگاری آنها تلاش کنیم، گفت: مشکل ما ماندگاری اعضای هیات علمی است. در مواردی، فرد تعهد خود را اجرایی می کند، اما به محض اتمام زمان تعهد، به سرعت محل خدمت را ترک می کند، به همین دلیل در موضوع تکمیل ظرفیت، افرادی بومی مدنظر هستند و برای رفع این مشکل باید جذب افراد بومی انجام گیرد، همچنین در جابجایی ها، موضوع موافقت مبدا و مقصد باید دنبال شود.

  چین: آمریکا از مداخله در مسئله تایوان پرهیز کند

دکتر ابوالفضل باقری فرد شانزدهم مهرماه ۱۴۰۲ در نشست با گروه های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اراک با تاکید بر اینکه باید در حد توان و ظرفیت ها نسبت به رفع مشکلات اقدام کرد بویژه اینکه حل برخی مشکلات نیازمند اصلاح قانون و برنامه هاست، اظهار کرد: یکی از مهمترین مطالبات، افزایش ظرفیت متخصصین و پزشکان است که ابتدا باید زیرساخت مورد نیاز برای اینکار فراهم شود.

وی تاکید کرد: اعضای هیات علمی علوم پایه که ۴۰ درصد اعضای هیات علمی وزارت بهداشت را تشکیل می دهند و هیات علمی بالینی، برای وزارت بهداشت هیچ فرقی ندارند و وزارتخانه نگاهی برابر به این دو قشر دارد.

باقری فرد با بیان اینکه موضوع سهمیه برقراری عدالت آموزشی براساس قانون اجرایی می شود، گفت: افراد باید در هر جایی که تعهد داده اند خدمت کنند و استنکاف از این مهم طبق قانون حکم زندان دارد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402071610495/%D9%BE%DB%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%82%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4

ایسنا/مرکزی معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت گفت: پیگیریم که حقوق دستیاری به حقوق پزشکی عمومی ارتقا یابد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تا حدودی این تغییر حقوق را پذیرفته است، البته در برخی از رشته ها به دلیل قوانین موجود در کشور امکان تغییر وجود ندارد.

وی تصریح کرد: قطعا برخی از مشکلات را نمی توان به راحتی به تمام کشور تعمیم داد، وضعیت پزشکی عمومی در کشور و تربیت نیروها در حد مطلوب است، برای رشته دستیاری به هیچ عنوان سطح و حد نصاب تقلیل نمی یابد و اجازه نمی دهیم که هر فردی با هر شرایطی وارد این عرصه شود. امسال در رشته بیهوشی و طب اورژانس به تمام دانشجویان پزشکی اجازه دادیم که بدون گذراندن طرح در صورت تمایل وارد این رشته ها شوند چراکه تغییرات را در برخی از رشته می توانیم اعمال کنیم.

  مدرسه بستری مناسب برای ساخت آینده کشور است

باقری فرد تاکید کرد: در حوزه پزشکی، پزشکی عمومی قداست بالایی دارد و اگر این رشته آسیب ببیند در واقع کلا حوزه پزشکی آسیب می بیند.

وی با بیان اینکه پزشکی عمومی ایران مورد تایید مجامع بین المللی است، گفت: یکی از اعتبارات جهانی ایران، کیفیت فعالیت های پزشکی است و این امر به کیفیت آموزش بازمی گردد. افزایش ظرفیتی که در کشور انجام شده مورد تایید وزارت بهداشت نیست، اما به هرحال طی جلسه ای نیازهای واقعی دانشگاه های علوم پزشکی ارزیابی شده است.

وی اضافه کرد: در بحث ارتقای هیات عملی فقط به پرونده ها توجه می شود، به شخص توجه نمی شود و افراد براساس کارکرد و نقش‌شان در ارتقای دانشگاه و مسئولیت پذیری اجتماعی برای ارتقا ارزیابی می شوند.

وی اضافه کرد: پیگیریم که حقوق دستیاری به حقوق پزشکی عمومی ارتقا یابد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تا حدودی این تغییر حقوق را پذیرفته است، البته در برخی از رشته ها به دلیل قوانین موجود در کشور امکان تغییر وجود ندارد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه بیهوشی جزو رشته ها و گروه های مظلوم است، گفت: نظام پرداخت برای رشته بیهوشی و طب اورژانس و رشته های داخلی نیز ارتقا یافته است چراکه این گروه ها جراحی ندارند و به تبع آن دریافت کمی دارند، به همین دلیل باید ارتقا می یافتند.