کاوش در مرز‌های دانش و فناوری با هوش مصنوعی

 

 

 

 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از «  شینهوا »، دانشمندان و توسعه دهندگان هوش مصنوعی، انقلاب تحقیقات علمی مبتنی بر هوش مصنوعی را در اجلاس دو روزه هوش مصنوعی برای علم در پکن ، تحسین کردند.

 

 

منبع: https://www.iribnews.ir/fa/news/3945292/%DA%A9%D8%A7%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D8%B2%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D9%88-%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%87%D9%88%D8%B4-%D9%85%D8%B5%D9%86%D9%88%D8%B9%DB%8C

« تانگ چائو » استاد آکادمی مطالعات میان رشته‌ای پیشرفته (AAIS) دانشگاه پکن گفت: توسعه هوش مصنوعی از علم بهره برد اکنون مشتاقانه منتظر مرحله‌ای هستیم که هوش مصنوعی به پیشرفت علمی کمک می‌کند.
« یی وینان » رئیس مؤسسه هوش مصنوعی پکن نیز گفت: هوش مصنوعی برای علم (AI ۴ Science) می‌تواند یک سکوی میان رشته‌ای را تشکیل دهد و به دانشمندان کمک کند تا مشکلات پیچیده را برای بهبود کارایی و کیفیت تحقیقات رفع کنند.
هوش مصنوعی برای علم به چهار ستون زیرساخت نیاز دارد که شامل مدل‌های الگوریتم و نرم‌افزار، اقدامات مؤثر برای نمایش داده‌های تجربی، پایگاه داده و مخزن دانش، و سکوی (پلتفرم) محاسباتی یکپارچه است.
وزارت علوم و فناوری و بنیاد ملی علوم طبیعی چین به طور مشترک طرحی را برای ترویج استفاده از هوش مصنوعی در تحقیقات علمی و فناوری مرزی آغاز کردند که مدل‌ها و الگوریتم‌های هوش مصنوعی را در تحقیقات ژنتیکی و پیشرفت‌های زیست‌شناسی به کار خواهد گرفت.
همچنین، تیم‌های تحقیق و توسعه بین‌رشته‌ای برای ایجاد یک گردهمایی( کنسرسیوم) نوآوری گردهم می‌آیند و بستر‌های تبادل علمی بین‌المللی را برای ارائه راه‌حل‌هایی برای چالش‌های علمی بشر، از جمله درمان سرطان و بحران اقلیمی ایجاد می‌کنند.
هوش مصنوعی برای علم در مواد جدید، انرژی، هوانوردی و داروسازی تغییرات انقلابی به وجود خواهد آورد. دانشمندان چینی با استفاده از هوش مصنوعی و یکی از سریع‌ترین ابررایانه‌های جهان، ساخت مواد شیمیایی ناشناخته را برای استفاده بالینی در آینده آغاز کردند.
دانشمندان و متخصصان رایانه با کمک ابررایانه Tianhe-۲ در استان گوانگدونگ در جنوب چین، با کمک کسب و کار نوپای (استارتاپ) هوش مصنوعی « گالیکسیر » ، مستقر در پکن، یک ابزار کاربردی یادگیری عمیق برای پیش‌بینی مسیر‌های بیوسنتزی برای محصولات طبیعی، منبع اصلی کشف داروی بالینی، ساخته اند.
این رایانه با استفاده از الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، ابزار‌هایی را برای تشخیص انواع سرطان معده و کشف علائم سرطان نازوفارنکس (سرطان سر و گردن) در میان جمعیت‌های پرخطر ارائه می‌دهد.

  شی جین پینگ: روابط چین و قزاقستان وارد سه دهه طلایی آینده خود شده است