PLC چیست معرفی کامل پی ال سی و کاربردهای آن پایتخت فناوری

PLC چیست معرفی کامل پی ال سی و کاربردهای آن پایتخت فناوری امروزه، این دستگاه‌ها به عنوان کنترل کننده‌های اتوماسیون با قابلیت اطمینان بالا و مناسب برای محیط‌های سخت به خوبی، پذیرفته شده‌اند. پی ال سی هایی که توان اجرای زبان های پی ال سی از جمله ladder و … را شبیه پی ال سی های مرسوم دارند اما سایز کوچک آنها به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که آنها را روی pcb سفارشی مانند یک میکروکنترلر بدون دانش برنامه نویسی طراحی کنند. اگر از تفاوت CPU با سری S7-300 بگذریم تفاوت بزرگ آن را در تعداد ورودی و خروجی می‌توان یافت، این PLC نیز در دسته‌ی ماژولار قرار گرفته و با نرم‌افزار سِمَتیک مَنِجِر قابل برنامه‌نویسی است. پی ال سی ها به نحوی طراحی شده اند که در محیطها و شرایط خشن صنعتی، دوام بیاورند و در برابر گرما، سرما، گرد و غبار و رطوبت محافظت شده اند.

برخی از تولید کنندگان PLC عبارتند از:

بعضی از افراد از ریز پردازنده به عنوان مغز تأسیسات الکترونیکی خرید plc زیمنس یاد می کنند. این در حالی است که روش کارپی ال سی به ورودی ها و خروجی هایش متکی است. در این فرایند پی ال سی ورودی ها را اسکن می کند و متعاقباً توسط برنامه ی منطقی خروجی ها را تأیید می کند. در حال حاضر استفاده از رله های قابل برنامه ریزی توسط تکنسین های برق و حرفه هایی که با برق سر و کار دارند بسیار محبوب شده است.

  • پی ال سی صنعتی به گونه ای طراحی شده است که مقاومت بسیار زیادی داشته باشد، به همین دلیل می تواند شرایط محیط های صنعتی سخت و خشن مانند دماهای بسیار بالا و بسیار پایین، لرزش های شدید، رطوبت و نویز های الکتریکی را تحمل کند.
  • این ماژول قدرت مورد نیاز کل سیستم را با تبدیل برق AC به برق DC که مورد نیاز پردازنده و ماژول‌های خروجی/ورودی است را فراهم می‌آورد.
  • از شرکتهای سازنده PLC می توان OMRON ALLEN BRADLEY، SIEMENS HITACHITELEMECANIQUE MITSUBISHI .
  • در مقایسه با روش های حل سنتی و PLC می توان نتیجه گرفت که روش کار PLC آسانتر و توانایی و قابلیت بیشتری نسبت به روش سنتی می باشد.
  • خیر، میشه گفت یک جورایی PLC یک میکروکنترلر در مقیاس بزرگتر است.
  راه اندازی موکب‌های دانش آموزی در کشور و ۳ نقطه از عراق

در این مطلب به بررسی نحوه عملکرد پی ال سی و انواع آن می پردازیم. شما نیز می توانید برای آشنایی بیشتر با این دستگاه صنعتی تا انتهای مطلب همراه ما باشید. در این شیوه از دستگاه های جداگانه استفاده شده که با سیم به یکدیگر متصل شده اند.

آموزش نرم افزار PLC (انواع سیستم پی ال سی)

ورودی های داده از دستگاه ها و ماشین ها و ورودی های داده ای که توسط عامل انسانی ایجاد (تبدیل) می شود. داده های ورودی از سنسورها و ماشین ها به PLC ارسال می شوند. ورودی‌ها می‌توانند شامل حالت‌های روشن/خاموش برای مواردی مانند کلیدهای مکانیکی، شستی ها و انکودرها باشند. حالت‌هایHIGH/LOW برای عواملی مانند دما، حسگرهای فشار، و آشکارساز های سطح مایع یا حالت‌های باز/بسته برای عملگرهایی مانند پمپ‌ها است. در عمل ریز پردازنده بخشی از یک ابزار الکترونیکی است که برای فعالیت به حافظه، مدار اضافی، و سیستم عامل یا نرم افزار احتیاج دارد اما PLC یک کامپیوتر کامل است که ریز پردازنده را هم در خود جای داده است. در صنایع سنگین لوازمی که برای ذوب فلزات استفاده می شود همچنین کوره های صنعتی و فرایند های کنترل دما از پی ال سی ها استفاده می شود.

چه نوع زبان برنامه نویسی برای پی ال سی ها استفاده می شود؟

خروجی ۵ ولت DC به مدارات کامپیوتر، و برخی از PLC‌های ۲۴DC در راک باس، چند سنسور و محرک‌ها هدایت می‌شود. با این حال شما میتونید پی ال سی‌هایی رو هم پیدا کنید که با قیمت‌های پایین‌تر و حدود 500 هزار تا یک میلیون تومان مثلاً از خانواده‌های دلتا یا زیمنس S7 200 کارتون رو برای شروع راه بندازه. قابلیت‌های فنی هر سیستم عامل بین فروشندگان و همچنین خانواده‌های سیستم‌های کنترل متفاوت است. امکانات خود را بررسی کنید و لیستی از نیازهای مهم ایجاد کنید. این لیست ممکن است نیاز به پشتیبانی از چندین خط تولید با سرعت بالا، ادغام سیستم‌ها، ادغام داده‌ها و کنترل از راه دور و غیره باشد. سیستم عامل‎های مختلف PLC در مناطق مختلف جهان ترجیح داده می‌شوند.

  چین و ادامه تلاش دیپلماتیک برای حل بحران اوکراین